Registration_Button.png
Member_Login_Button.png
 

The History of Eastern Suburbs AFC

 

Eastern Suburbs Association Football Club Inc. was formed in 1934 through the amalgamation of Tamaki United AFC (formed 1924) and Glen Innes (formed 1930) and has proved a great nursery for Auckland Football talent. During our 85 years of existence, Eastern Suburbs have won every honour available to a club in Auckland Football.

 

The club’s catchment area extends from Parnell, Newmarket, and Remuera in the West through to Meadowbank, Mission Bank, Kohimarama, St Heliers, Glendowie, Glen Innes, St. Johns, Stonefields, and in to Panmure. As the club continues to grow, we now see players travelling from across Auckland to be a part of our top-level teams.

 

Our Achievements

 

Over the years, Eastern Suburbs AFC have proudly achieved the following titles;

 

Chatham Cup: 1951, 53, 65, 68, 69, & 2015

Rothmans National League (now ISPS Handa): 1971, 2018/19

Northern League Champions: 1965, 1966, & 2015

Northern League Div 1 Champions: 2011

Northern League Div 2 Champions: 2003

Northern League Div 3 Champions: 1997

Auckland FA Champions: 1948, 50, 51, 52, 53, 57, & 62

Women’s Premier Champions: 1975, 76, 77, 78, 79, 80, 2013, 2019

 

Player representatives

Whilst the above victories have brought great prestige and publicity to the club, we view our greatest success as having provided a recreational and sporting environment for thousands of youngsters and their families in and around our community. Eastern Suburbs have been able to do this through the support of successive club committees and their commitment to fostering the development of Junior and Youth Football.  Some of the products of our development programmes across the ages can be seen in both Men’s and Women’s national teams across the decades;

 

Men’s Representatives

Women’s Representatives

R. Stone

1933

S. Twiname

1975

K. Fleet

1951, 55

B. Cox

1976

M. Cooper

1951, 54, 55

E. Lee

1978

D. Kendrick

1952

J. Porter

1979

R. King

1954, 55

M. Loos

1980, 81

T. Van Den Broek

1958

M. Oostdam

2005, 07

J. Wrathall

1959, 61

R. Tegg

2007

C. J. Middleton

1961

E. Naylor

2011, 13

J. Legg

1967, 68, 69, 73, 75

S. Gregorious

2011, 14

T. McNabb

1967, 68, 69

K. Hill

2012

R. Mears

1967, 68, 69

K. Hoyle

2013

P. Rennell

1967, 68

A. Green

2013

W. de Graaf

1968, 69, 70, 71

G. Jale

2016, 17, 18

J. Staines

1968, 71, 73

D. Cleverley

2016

M. Bland

1971, 73

A. Phillips

2017

P. Eliadis

1971

 

 

P. Jeram

1971, 75, 76, 77, 78, 79

 

 

W. Fleet

1972, 75, 76, 77

 

 

C. Latimour

1973

 

 

R. Armstrong

1978

 

 

A. Stamp

1978, 79

 

 

W. E. Thomas

1978

 

 

C. Gosling

1978

 

 

G. Jenkins

1979

 

 

S. Malcolmson

1979

 

 

N. Hickey

2005

 

 

M. Dyer

2016, 18

 

 

T. Payne

2017, 18, 19

 

 

A. De Jong

2017, 18, 19

 

 

 

 

 

Men’s Youth Representatives

Women’s Youth Representatives

T. Myers U17s

2007, 08

R. E. Brown U17s

2007, 08

E. Wong U17s

2008

Y. Nguyen U17s

2008

M. Patterson U17s

2013

L. Kemp U20s

2010

M. Palmer U17s/U20s

2017, 18

E. Naylor U20s

2010, 12

K. Sinclair U20s

2018

E. Millyn U17s/U20s

2010, 12, 14

C. Spragg U20s

2018

B. Dudley-Smith U17s

2010

L. Van Den Hoven U20s

2018

J. Muir U17s

2011, 12

C. Strong U17s

2018

E. Stotter U17s

2013

N. Milner U17s

2018

M. Robertson U20

2014

 

 

J. Parris U20s

2016

 

 

D. Cleverley U20s

2016

 

 

G. Jale U17/U20

2016, 17, 18

 

 

J. Hand U17/U20

2016, 17. 18

 

 

N. Mettam U20s

2016, 17, 18

 

 

H. Blake U20s

2017

 

 

A. Waters U17s

2017

    A. Collins U20s 2019